Skip to main content

Pears

I'm not feeling to "frugal " this Friday, but I did want to let you know about the online Make it Lovely Conference from the Girlhood Home Companion. My older chicks have been having a nice time talking with other girls about God's grace, organic gardening, and (today) starting your own business. Very neat! You can get more info here at Remembrance Press with Jill Novak.


As promised I said I would post a picture or two of yesterdays work. We made 19 quarts of pears and a 2 1/2 quarts (6 pints) of pear butter.

This apx 36 pounds of pears!

Here's the cost breakdown. I don't count jars because I reuse them from year to year. There was a $3 off of Kerr and Ball jars in the paper a couple of weeks back. So I did invest in some new wide mouth jars. Great for fruits and pickles. Really just about anything, although I do like salsa made in the smaller mouthed jars.( It's easier to pour. )

Back to the break down:

36# Organic pears $29.80 about 83 cents per pound.

8 cups organic sugar $8

water - free

That's it! It cost about $1.51 per jar. That's pretty good for organic! Our grocery just put regular pears on sale for 79 cents a pound, but for 4 cents more a pound it was worth it to go organic!

If you can get a hold of fruit cheaper, which I'm sure many of you can. Then I would give canning a try. Start small. I started about 13 years ago with just strawberry jam. I wanted to make a low sugar recipe and know what my young ladies were eating. I like that I control the ingredients! Also make sure you can in season!

Just start somewhere! You don't have to can a years worth, start small.

For more great tips check out Life as Mom for Frugal Friday ideas!

julie

Comments

Kim from TN said…
I'm delurking. I'm Kim from TN. Is there any book or resources that you would suggest for someone who is absolutly clueless about canning but very willing to try? What do you need to start?

Popular posts from this blog

P.O.O.P.I.E

People Opposing Objectionable Pretend plants in the Environment ! Okay folks it's been a week....which is way too long. Schooling 3 1/2 is a bit daunting at times. My other excuse.....I've been freaking out about lice for over a week. No, I didn't have it (this time around), but I've scratched myself raw over it! On to P.O.O.P.I.E.! Over at Nestor's she's done a short series on what's a good fake and what's not ( errr flowers that is). So after you take a peak at mine head over there and read hers and everyone else' poop (can I say that?), I mean blogs! Nesting Place is in my side bar if you need directions ( I wanted to put the button up, but have no clue). These are my year round fakies .... Superman gave me the floral arrangement about 12 years ago when we couldn't afford flowers, who am I kidding....we still can't! I did change out the pedestal urn they came in. My wonderful ivy on top of the cabinets. My chicks have always ha...

Facial Cleanser

We've been using a surprisingly wonderful face wash for about 6 months. Guess What it is? Olive & Castor Oil! I was really surprised at how well it works and you can customize the formula to you own needs. For people with T-zone, dry or oily conditions. At www.theoilcleansingmethod.com/ they give all the details. I used an old facial cleanser bottle and tweaked the instructions to fit our needs. -15% Castor oil -85% olive oil -Shake and place in shower with wash cloth. - Gently rub 1 to 2 pumpfuls into face, neck, ears etc. (before you get in) -Use the warmth of shower to open pores. -Heat wash cloth with water, place on face for a minute or so. Then gently rub off excess oil, make up and dirt. Like I said, we've been using this for 6 months or so. In that time I've had only 1 blemish ( I'm a t-zone). My face is so much smoother and softer and this is all I do. No more 3 parts, no extra lotions! The above recipe has worked well for dry and t-zone. So we only h...

Frugal Friday

Time again to remember creativity and frugality! I really enjoy www.biblicalwomanhood.com where today it is Frugal Friday. Two needs we had were new nighties and bicycle baskets. We've been riding like crazy and I was tired of old t-shirts for jammies. It's hard and expensive to find nice, cute nighties for 5 different age groups! So we headed to a local thrift shop and bought sheets. Now if this thought grosses you out, just think "Vintage"! Everything was washed and dried in the dryer. Each sheet cost about $3.00. I was able to get 3 nighties in children sizes out of one and 2 in adult sizes out of another. I wish I could show more pics, but thought it was best not to of my older chicks. Needles to say they have become every one's favorites and today I need to make more! The cost of each nightie was about $1.50! I figured in my pattern and lace I also found. Isn't she a cutie! I'm not sure how to turn this but I also made house coats for each girl. This ...